| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | -$522.0K | $975.0K | $1M | -153.5% | -135.0% |
| Op. Income | -$71M | -$68M | -$56M | -3.3% | -26.6% |
| Gross Margin | 8523.2% | -4640.5% | -2555.7% | 13163.7pp | 11078.8pp |
| Net Margin | 13634.9% | -7056.0% | -3792.6% | 20690.9pp | 17427.5pp |
| EPS (Diluted) | $-11.31 | $-10.99 | $-12.29 | -2.9% | 8.0% |
| Free Cash Flow | -$81M | -$56M | -$69M | -43.1% | -16.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | -$522.0K |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | -$44M |
| R&D Expenses | $44M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | -$40M |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $70M |
| OPERATING INCOME | -$71M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$606.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$71M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$71M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$71M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$71M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$71M |
| EBITDA | -$69M |
| EPS | -$11 |
| EPS Diluted | -$11 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$71M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | -$77M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | -$7M |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | $3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$81M |
| Net Change in Cash | -$68M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $95M |
| Short-Term Investments | $12M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $116M |
| PP&E (Net) | $133M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $154M |
| TOTAL ASSETS | $270M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $64M |
| Long-Term Debt | $51M |
| Deferred Revenue NC | $95M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $254M |
| TOTAL LIABILITIES | $318M |
| Common Stock | $127.0K |
| Additional Paid-In Capital | $888M |
| Retained Earnings | -$936M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$48M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$48M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $270M |
| Total Debt | $163M |
| Net Debt | $68M |