| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $6M | $6M | 7.1% | 9.9% |
| Op. Income | $5M | $5M | $5M | 9.7% | 12.4% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | 100.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | -43.7% | 53.4% | 220.5% | -97.2pp | -264.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $0.16 | $0.64 | -187.5% | -121.9% |
| Free Cash Flow | $4M | -$6M | -$256.8K | 162.0% | 1473.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $9M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $414.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $262.3K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | -$5M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $0 |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$414.7K |
| Change in Working Capital | $7M |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | $9.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $17M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $360M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$360M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $360M |
| TOTAL ASSETS | $378M |
| Account Payables | $146.1K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $146.1K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $146.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $44M |
| Common Stock | $20M |
| Additional Paid-In Capital | $279M |
| Retained Earnings | $35M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $334M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $334M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $378M |
| Total Debt | $42M |
| Net Debt | $29M |