| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48.5K | — | $699.4K | — | -93.1% |
| Op. Income | -$1M | — | -$167.5K | — | -771.6% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -2542.8% | — | -14.0% | — | -2528.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | — | $-0.01 | — | -1179.1% |
| Free Cash Flow | -$959.6K | — | -$95.6K | — | -903.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48.5K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $48.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $215.3K |
| Interest Expense | $3 |
| Other Income/Expenses | $213.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $13.9K |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $36.3K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$1M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $36.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$191.2K |
| Change in Working Capital | $249.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$959.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $66.8K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$272.4K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$272.4K |
| FREE CASH FLOW | -$959.6K |
| Net Change in Cash | $138.1K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $154.1K |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $70.4K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $165.8K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $171.6K |
| TOTAL ASSETS | $9M |
| Account Payables | $6.5K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $28.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $1.1K |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | -$2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $12.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | -$561.7K |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $9M |
| Total Debt | $56.1K |
| Net Debt | -$97.9K |