| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $699.4K | — | — | — | — |
| Op. Income | -$167.5K | — | — | — | — |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | -14.0% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.01 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$95.6K | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $699.4K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $699.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $796.2K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $796.2K |
| Cost & Expenses | $866.9K |
| OPERATING INCOME | -$167.5K |
| Interest Income | $46.2K |
| Interest Expense | $15.1K |
| Other Income/Expenses | $30.1K |
| INCOME BEFORE TAX | -$137.4K |
| Income Tax Expense | $491 |
| Net Income from Continuing Ops | -$137.9K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $39.8K |
| NET INCOME | -$98.1K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$98.1K |
| D&A | $70.7K |
| EBIT | -$122.3K |
| EBITDA | -$51.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$98.1K |
| Depreciation & Amortization | $70.7K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$367.6K |
| Change in Working Capital | -$28.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$95.6K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $143.8K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $143.8K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $9.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $9.5K |
| FREE CASH FLOW | -$95.6K |
| Net Change in Cash | $57.6K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $13.6K |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $940.0K |
| Inventory | -$814.1K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $277.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $673 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $81.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $358.7K |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $21.3K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $25.2K |
| TOTAL LIABILITIES | $2M |
| Common Stock | $1.1K |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | $565.6K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$410.7K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9M |
| Minority Interest | -$499.9K |
| TOTAL EQUITY | $9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $100.7K |
| Net Debt | $87.1K |