| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $16M | $16M | -26.3% | -26.5% |
| Op. Income | -$10M | -$7M | -$4M | -44.5% | -193.0% |
| Gross Margin | 50.9% | 59.1% | 57.7% | -8.2pp | -6.8pp |
| Net Margin | -84.1% | -39.6% | -21.9% | -44.5pp | -62.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.29 | $-0.20 | $-0.12 | -45.0% | -141.7% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$6M | -$9M | -0.8% | 38.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $61.0K |
| Other Income/Expenses | $547.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $577.0K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $577.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$129.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$612.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$612.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$63.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $411.0K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $188M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $216M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $27M |
| TOTAL ASSETS | $243M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue NC | $11M |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $555.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $33M |
| TOTAL LIABILITIES | $52M |
| Common Stock | $32.0K |
| Additional Paid-In Capital | $324M |
| Retained Earnings | -$134M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $798.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $191M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $191M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $243M |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | -$169M |