| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $14M | $9M | -48.3% | -21.8% |
| Op. Income | -$8M | -$10M | -$13M | 21.6% | 41.5% |
| Gross Margin | 52.4% | 50.7% | 46.2% | 1.7pp | 6.2pp |
| Net Margin | -147.1% | -51.8% | -132.1% | -95.3pp | -15.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.33 | $-0.23 | $-0.39 | -43.5% | 15.4% |
| Free Cash Flow | -$10M | -$2M | -$12M | -353.4% | 13.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $15M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$5M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$70.0K |
| Other Non-Cash Items | $112.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$903.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$16M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $105M |
| Short-Term Investments | $30M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $16M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $162M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | -$2M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $28M |
| TOTAL ASSETS | $190M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $8M |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $33M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $337M |
| Retained Earnings | -$182M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $980.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $157M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $157M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $190M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$99M |