| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $12M | $8M | -18.5% | 14.2% |
| Op. Income | -$13M | -$10M | -$10M | -25.9% | -36.7% |
| Gross Margin | 46.2% | 50.9% | 49.7% | -4.7pp | -3.5pp |
| Net Margin | -132.1% | -84.1% | -113.4% | -48.0pp | -18.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.39 | $-0.29 | $-0.30 | -34.5% | -30.0% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$6M | -$1M | -106.6% | -992.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $551.0K |
| Other Income/Expenses | $485.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$13M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$13M |
| D&A | $634.0K |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$11M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$13M |
| Depreciation & Amortization | $634.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$50.0K |
| Other Non-Cash Items | $689.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$11M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$15M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$469.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$15M |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | -$27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $161M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $188M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $10M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $30M |
| TOTAL ASSETS | $218M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $19M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $11M |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $125.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $38M |
| Common Stock | $32.0K |
| Additional Paid-In Capital | $326M |
| Retained Earnings | -$147M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $181M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $181M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $218M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$154M |