| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $255M | $238M | $221M | 6.8% | 15.2% |
| Op. Income | $58M | $59M | $47M | -2.1% | 22.4% |
| Gross Margin | 52.6% | 54.6% | 52.4% | -2.0pp | 0.1pp |
| Net Margin | 21.1% | 20.5% | 17.6% | 0.7pp | 3.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.86 | $0.78 | $0.62 | 10.3% | 38.7% |
| Free Cash Flow | $52M | $86M | $58M | -39.3% | -9.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $255M |
| Cost of Revenue | $121M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $20M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $76M |
| Cost & Expenses | $197M |
| OPERATING INCOME | $58M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $996.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $59M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $255M |
| Cost of Revenue | $121M |
| GROSS PROFIT | $134M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $20M |
| General & Administrative | $21M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $76M |
| Cost & Expenses | $197M |
| OPERATING INCOME | $58M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $996.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $59M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $58M |
| EBITDA | $59M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $54M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | -$4M |
| Other Non-Cash Items | $363.0K |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | $55M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$114M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$114M |
| FREE CASH FLOW | $52M |
| Net Change in Cash | -$63M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $208M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $206M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $32M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $445M |
| PP&E (Net) | $65M |
| Goodwill | $62M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $70M |
| Other Non-Current Assets | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $230M |
| TOTAL ASSETS | $675M |
| Account Payables | $26M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $264M |
| Other Current Liabilities | $49M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $372M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $63M |
| TOTAL LIABILITIES | $435M |
| Common Stock | $615.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $267M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$28M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $240M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $240M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $675M |
| Total Debt | $52M |
| Net Debt | -$156M |