| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $221M | $198M | $179M | 11.6% | 23.5% |
| Op. Income | $47M | $45M | $34M | 5.3% | 38.6% |
| Gross Margin | 52.4% | 53.8% | 52.4% | -1.4pp | 0.0pp |
| Net Margin | 17.6% | 19.1% | 17.1% | -1.6pp | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.62 | $0.60 | $0.48 | 3.3% | 29.2% |
| Free Cash Flow | $58M | $53M | $31M | 10.0% | 89.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $221M |
| Cost of Revenue | $105M |
| GROSS PROFIT | $116M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $174M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $143.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $221M |
| Cost of Revenue | $105M |
| GROSS PROFIT | $116M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $18M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $38M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $174M |
| OPERATING INCOME | $47M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $143.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $47M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $39M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $39M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $39M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $47M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $39M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $17M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $59M |
| Capital Expenditure | -$666.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$666.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$102M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$102M |
| FREE CASH FLOW | $58M |
| Net Change in Cash | -$44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $182M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $161M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $372M |
| PP&E (Net) | $29M |
| Goodwill | $62M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $40M |
| Other Non-Current Assets | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $159M |
| TOTAL ASSETS | $531M |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $216M |
| Other Current Liabilities | $24M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $323M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27M |
| TOTAL LIABILITIES | $350M |
| Common Stock | $620.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $207M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$27M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $181M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $181M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $531M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | -$169M |