| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $157M | $147M | $154M | 6.6% | 1.9% |
| Op. Income | $25M | $28M | $24M | -9.8% | 5.1% |
| Gross Margin | 51.4% | 53.1% | 49.9% | -1.7pp | 1.6pp |
| Net Margin | 14.4% | 14.0% | 14.6% | 0.5pp | -0.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.35 | $0.32 | $0.35 | 9.4% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $39M | $37M | $10M | 5.6% | 280.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $157M |
| Cost of Revenue | $76M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $131M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$293.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $157M |
| Cost of Revenue | $76M |
| GROSS PROFIT | $81M |
| R&D Expenses | $24M |
| Selling & Marketing | $13M |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $55M |
| Cost & Expenses | $131M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$293.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $28M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $4M |
| Other Non-Cash Items | -$388.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $40M |
| Capital Expenditure | -$569.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$569.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$46M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$46M |
| FREE CASH FLOW | $39M |
| Net Change in Cash | -$8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $197M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $106M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $330M |
| PP&E (Net) | $46M |
| Goodwill | $62M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $128M |
| TOTAL ASSETS | $459M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $123M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $207M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $47M |
| TOTAL LIABILITIES | $254M |
| Common Stock | $636.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $223M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$19M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $205M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $205M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $459M |
| Total Debt | $26M |
| Net Debt | -$171M |