| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $337M | — | $289M | — | 16.8% |
| Op. Income | $43M | — | $31M | — | 40.0% |
| Gross Margin | 52.3% | — | 52.6% | — | -0.3pp |
| Net Margin | 9.1% | — | 6.7% | — | 2.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.28 | — | $0.17 | — | 64.7% |
| Free Cash Flow | $29M | — | $34M | — | -16.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $337M |
| Cost of Revenue | $161M |
| GROSS PROFIT | $176M |
| R&D Expenses | $47M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $87M |
| SG&A Expenses | $87M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $133M |
| Cost & Expenses | $294M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $48M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $337M |
| Cost of Revenue | $161M |
| GROSS PROFIT | $176M |
| R&D Expenses | $47M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $87M |
| SG&A Expenses | $87M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $133M |
| Cost & Expenses | $294M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | $48M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $43M |
| EBITDA | $57M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $31M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | -$3M |
| Other Non-Cash Items | -$293.0K |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$688M |
| Sales/Maturities of Investments | $773M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $75M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$100M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $721.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$88M |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | $26M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $45M |
| Short-Term Investments | $18M |
| Net Receivables | $73M |
| Inventory | $13M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $150M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $62M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $121M |
| TOTAL ASSETS | $272M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $32M |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $78M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $86M |
| Common Stock | $249.0K |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | $165M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $186M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $186M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $272M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$45M |