| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $93M | — | $47M | — | 97.9% |
| Op. Income | $3M | — | $82.8K | — | 3309.2% |
| Gross Margin | 20.8% | — | 25.2% | — | -4.3pp |
| Net Margin | 2.5% | — | -0.5% | — | 3.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | — | $-0.01 | — | 943.7% |
| Free Cash Flow | $5M | — | $47.4K | — | 10265.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $74M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $135.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $2.6K |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $656.0K |
| Other Income/Expenses | -$653.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $9.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $144.8K |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $74M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $135.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $2.6K |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $90M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $656.0K |
| Other Income/Expenses | -$653.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $9.1K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $144.8K |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $110.0K |
| Deferred Income Tax | -$269.1K |
| Other Non-Cash Items | $111.6K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $6M |
| Capital Expenditure | -$593.2K |
| Acquisitions (Net) | -$500.0K |
| Purchases of Investments | -$500.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$500.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$70 |
| Other Financing Activities | -$27.6K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$888.0K |
| FREE CASH FLOW | $5M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $717.6K |
| Other Non-Current Assets | $53.8K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $19M |
| TOTAL ASSETS | $35M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | -$9M |
| Other Current Liabilities | $91 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$26 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $22M |
| Common Stock | $364 |
| Additional Paid-In Capital | $23M |
| Retained Earnings | -$10M |
| Treasury Stock | -$150.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $13M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $13M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $35M |
| Total Debt | $13M |
| Net Debt | $9M |