| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $177M | $174M | $169M | 1.8% | 5.0% |
| Op. Income | $1M | $5M | $5M | -77.3% | -75.8% |
| Gross Margin | 64.1% | 60.7% | 62.2% | 3.4pp | 1.9pp |
| Net Margin | 0.7% | 2.7% | 0.8% | -2.0pp | -0.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.02 | $0.01 | -71.4% | -2.8% |
| Free Cash Flow | $17M | $25M | $37M | -29.7% | -53.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $177M |
| Cost of Revenue | $64M |
| GROSS PROFIT | $114M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $60M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $87M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $113M |
| Cost & Expenses | $176M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $112.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $177M |
| Cost of Revenue | $64M |
| GROSS PROFIT | $114M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $60M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $87M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $113M |
| Cost & Expenses | $176M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $112.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $19M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $48.0K |
| Change in Working Capital | $3.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | -$10M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$7.0K |
| Common Stock Repurchased | -$114M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$127M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | -$109M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $119M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $179M |
| PP&E (Net) | $64M |
| Goodwill | $63M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $31M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $180M |
| TOTAL ASSETS | $360M |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $189M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $283M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $452.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $16M |
| TOTAL LIABILITIES | $299M |
| Common Stock | $177.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $678.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $61M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $61M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $360M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$111M |