| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $108M | $109M | $117M | -0.8% | -7.9% |
| Op. Income | $8M | $8M | $8M | -2.0% | -0.9% |
| Gross Margin | 28.8% | 28.9% | 27.4% | -0.1pp | 1.4pp |
| Net Margin | 5.0% | 5.4% | 4.0% | -0.4pp | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.18 | $0.20 | $0.16 | -10.0% | 12.5% |
| Free Cash Flow | $11M | $7M | $12M | 52.3% | -4.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $108M |
| Cost of Revenue | $77M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $134.0K |
| Other Income/Expenses | -$209.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $108M |
| Cost of Revenue | $77M |
| GROSS PROFIT | $31M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $101M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $134.0K |
| Other Income/Expenses | -$209.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $10M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $974.0K |
| Deferred Income Tax | -$552.0K |
| Other Non-Cash Items | -$885.0K |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $6.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$60.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | $11M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $71M |
| Inventory | $60M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $143M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $45M |
| Intangible Assets | $60M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $144M |
| TOTAL ASSETS | $288M |
| Account Payables | $26M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $90M |
| Common Stock | $154M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $44M |
| Treasury Stock | -$9M |
| Accum. Other Comp. Income | $385.0K |
| Other Equity | $9M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $198M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $198M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $288M |
| Total Debt | $27M |
| Net Debt | $20M |