| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $497M | — | $455M | — | 9.2% |
| Op. Income | $37M | — | $21M | — | 74.7% |
| Gross Margin | 27.6% | — | 24.0% | — | 3.6pp |
| Net Margin | 5.2% | — | 3.3% | — | 1.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.88 | — | $0.54 | — | 63.0% |
| Free Cash Flow | $46M | — | -$6M | — | 874.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $497M |
| Cost of Revenue | $360M |
| GROSS PROFIT | $137M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $100M |
| Other Expenses | $35.0K |
| Operating Expenses | $100M |
| Cost & Expenses | $460M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $497M |
| Cost of Revenue | $360M |
| GROSS PROFIT | $137M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $100M |
| Other Expenses | $35.0K |
| Operating Expenses | $100M |
| Cost & Expenses | $460M |
| OPERATING INCOME | $37M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | $33M |
| Income Tax Expense | $8M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $37M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | -$418.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $50M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$45M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$896.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$47M |
| FREE CASH FLOW | $46M |
| Net Change in Cash | -$634.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $81M |
| Inventory | $64M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $150M |
| PP&E (Net) | $34M |
| Goodwill | $45M |
| Intangible Assets | $63M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $146M |
| TOTAL ASSETS | $296M |
| Account Payables | $29M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $77M |
| Long-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $42M |
| TOTAL LIABILITIES | $119M |
| Common Stock | $149M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $29M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | $339.0K |
| Other Equity | $7M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $178M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $178M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $296M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | $44M |