| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $455M | — | $316M | — | 44.2% |
| Op. Income | $21M | — | $8M | — | 164.0% |
| Gross Margin | 24.0% | — | 25.0% | — | -1.0pp |
| Net Margin | 3.3% | — | 1.9% | — | 1.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.54 | — | $0.21 | — | 157.1% |
| Free Cash Flow | -$6M | — | $26M | — | -123.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $455M |
| Cost of Revenue | $346M |
| GROSS PROFIT | $109M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $88M |
| Other Expenses | $12.0K |
| Operating Expenses | $88M |
| Cost & Expenses | $434M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $31M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $455M |
| Cost of Revenue | $346M |
| GROSS PROFIT | $109M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $88M |
| Other Expenses | $12.0K |
| Operating Expenses | $88M |
| Cost & Expenses | $434M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $19M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $15M |
| D&A | $10M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $31M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $15M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | -$342.0K |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$38M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $500.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $49.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$250.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $180.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $79M |
| Inventory | $74M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $159M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $45M |
| Intangible Assets | $68M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $152M |
| TOTAL ASSETS | $311M |
| Account Payables | $35M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $77M |
| Long-Term Debt | $76M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $86M |
| TOTAL LIABILITIES | $163M |
| Common Stock | $140M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $8M |
| Treasury Stock | -$6M |
| Accum. Other Comp. Income | $45.0K |
| Other Equity | $6M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $148M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $148M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $311M |
| Total Debt | $91M |
| Net Debt | $88M |