| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $337M | — | $280M | — | 20.3% |
| Op. Income | $33M | — | $22M | — | 51.3% |
| Gross Margin | 26.4% | — | 25.5% | — | 1.0pp |
| Net Margin | 6.2% | — | 5.1% | — | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.95 | — | $0.71 | — | 33.8% |
| Free Cash Flow | $31M | — | $18M | — | 73.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $337M |
| Cost of Revenue | $248M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $305M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$823.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $337M |
| Cost of Revenue | $248M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $57M |
| SG&A Expenses | $57M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $305M |
| OPERATING INCOME | $33M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$823.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $21M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $33M |
| EBITDA | $42M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $21M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $545.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $37M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$141.0K |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$10M |
| Net Debt Issuance | -$17M |
| Common Stock Repurchased | -$307.0K |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$27M |
| FREE CASH FLOW | $31M |
| Net Change in Cash | -$591.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $8M |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $50M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $123M |
| PP&E (Net) | $48M |
| Goodwill | $42M |
| Intangible Assets | $19M |
| Long-Term Investments | -$2M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $110M |
| TOTAL ASSETS | $234M |
| Account Payables | $20M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $55M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $415.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $58M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $79M |
| Retained Earnings | $97M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$53M |
| Other Equity | $53M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $176M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $176M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $234M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$3M |