| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11.0K | $34.0K | $13.0K | -67.6% | -15.4% |
| Op. Income | -$201M | -$51M | -$60M | -298.3% | -236.2% |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | -38800.0% | 0.0pp | 38900.0pp |
| Net Margin | -1744863.6% | -131126.5% | -407153.8% | -1613737.2pp | -1337709.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.72 | $-0.17 | $-0.21 | -323.5% | -244.3% |
| Free Cash Flow | -$47M | -$35M | -$41M | -34.7% | -16.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11.0K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $11.0K |
| R&D Expenses | $49M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $15M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $138M |
| Operating Expenses | $201M |
| Cost & Expenses | $201M |
| OPERATING INCOME | -$201M |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$192M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$192M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$192M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$192M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$63M |
| EBITDA | -$58M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$192M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $8M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $132M |
| Change in Working Capital | $34.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$47M |
| Capital Expenditure | -$44.0K |
| Acquisitions (Net) | -$31M |
| Purchases of Investments | -$39M |
| Sales/Maturities of Investments | $124M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $54M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $437.0K |
| FREE CASH FLOW | -$47M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $106M |
| Short-Term Investments | $265M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $380M |
| PP&E (Net) | $73M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $32M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $111M |
| TOTAL ASSETS | $491M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $23M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $54M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $54M |
| TOTAL LIABILITIES | $108M |
| Common Stock | $29.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $291.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $383M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $383M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $491M |
| Total Debt | $59M |
| Net Debt | -$47M |