| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $65.0K | $48M | $553.0K | -99.9% | -88.2% |
| Op. Income | -$64M | -$16M | -$71M | -303.0% | 8.8% |
| Gross Margin | -7633.8% | 90.5% | -618.4% | -7724.4pp | -7015.4pp |
| Net Margin | -103013.8% | -17.4% | -12322.6% | -102996.5pp | -90691.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | $-0.03 | $-0.28 | -698.5% | 3.9% |
| Free Cash Flow | -$48M | -$45M | -$58M | -6.5% | 17.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $65.0K |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | -$5M |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $59M |
| Cost & Expenses | $65M |
| OPERATING INCOME | -$64M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$67M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$67M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$67M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$67M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$67M |
| EBITDA | -$62M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$67M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$46M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$109M |
| Sales/Maturities of Investments | $142M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $32M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$69.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$69.0K |
| FREE CASH FLOW | -$48M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $109M |
| Short-Term Investments | $503M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $624M |
| PP&E (Net) | $161M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $90M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $256M |
| TOTAL ASSETS | $880M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $31M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $66M |
| TOTAL LIABILITIES | $97M |
| Common Stock | $25.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.6B |
| Retained Earnings | -$834M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $784M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $784M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $880M |
| Total Debt | $67M |
| Net Debt | -$43M |