| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $138M | $133M | $181M | 4.2% | -23.6% |
| Op. Income | $11M | $3M | $31M | 247.1% | -63.1% |
| Gross Margin | 16.1% | 9.1% | 23.0% | 7.1pp | -6.9pp |
| Net Margin | 4.1% | -4.0% | 8.8% | 8.1pp | -4.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $-0.07 | $0.21 | 205.6% | -63.2% |
| Free Cash Flow | $6M | -$10M | $41M | 160.8% | -85.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $138M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $724.0K |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $127M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $603.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $138M |
| Cost of Revenue | $116M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $724.0K |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $127M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $603.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $17M |
| EBIT | $16M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $17M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $819.0K |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $24M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$35M |
| Sales/Maturities of Investments | $101M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $48M |
| Net Debt Issuance | -$37M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$45M |
| FREE CASH FLOW | $6M |
| Net Change in Cash | $27M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $126M |
| Short-Term Investments | $139M |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $53M |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $399M |
| PP&E (Net) | $859M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $861M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $56M |
| Short-Term Debt | $15M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $110M |
| Long-Term Debt | $542M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $70M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $632M |
| TOTAL LIABILITIES | $742M |
| Common Stock | $9M |
| Additional Paid-In Capital | $501M |
| Retained Earnings | $233M |
| Treasury Stock | -$225M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $518M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $518M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $586M |
| Net Debt | $460M |