| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $1M | $317.0K | 45.8% | 419.6% |
| Op. Income | -$55M | -$45M | -$44M | -22.1% | -25.1% |
| Gross Margin | 89.9% | 84.5% | 97.5% | 5.4pp | -7.6pp |
| Net Margin | -3244.0% | -4282.9% | -14165.3% | 1038.9pp | 10921.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | $-0.20 | $-0.22 | 15.0% | 22.7% |
| Free Cash Flow | -$49M | -$55M | -$38M | 11.5% | -27.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $166.0K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $57M |
| Cost & Expenses | $57M |
| OPERATING INCOME | -$55M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$53M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$53M |
| D&A | $139.0K |
| EBIT | -$51M |
| EBITDA | -$51M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$53M |
| Depreciation & Amortization | $139.0K |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$49M |
| Capital Expenditure | -$250.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$77M |
| Sales/Maturities of Investments | $65M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$14.0K |
| FREE CASH FLOW | -$49M |
| Net Change in Cash | -$61M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $36M |
| Short-Term Investments | $274M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $585.0K |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $321M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $45M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $828.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $53M |
| TOTAL ASSETS | $373M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $99M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $106M |
| TOTAL LIABILITIES | $133M |
| Common Stock | $363.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | -$1.9B |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | -$193.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $240M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $240M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $373M |
| Total Debt | $106M |
| Net Debt | $70M |