| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | — | $1M | — | 2481.5% |
| Op. Income | -$197M | — | -$172M | — | -14.8% |
| Gross Margin | 98.0% | — | -4798.0% | — | 4896.0pp |
| Net Margin | -644.8% | — | -14710.9% | — | 14066.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.63 | — | $-0.80 | — | 21.3% |
| Free Cash Flow | -$180M | — | -$162M | — | -10.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $616.0K |
| GROSS PROFIT | $30M |
| R&D Expenses | $84M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $132M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $228M |
| Cost & Expenses | $228M |
| OPERATING INCOME | -$197M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$200M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$200M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$200M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$200M |
| D&A | $534.0K |
| EBIT | -$185M |
| EBITDA | -$184M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$200M |
| Depreciation & Amortization | $534.0K |
| Stock-Based Compensation | $13M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | -$179M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$338M |
| Sales/Maturities of Investments | $314M |
| Other Investing Activities | $9M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$15M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $238M |
| FREE CASH FLOW | -$180M |
| Net Change in Cash | $44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $67M |
| Short-Term Investments | $171M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $231.0K |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $246M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $45M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $368.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $52M |
| TOTAL ASSETS | $298M |
| Account Payables | $15M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $15M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $45M |
| Long-Term Debt | $100M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $107M |
| TOTAL LIABILITIES | $152M |
| Common Stock | $363.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.1B |
| Retained Earnings | -$2.0B |
| Treasury Stock | -$5M |
| Accum. Other Comp. Income | $119.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $146M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $146M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $298M |
| Total Debt | $108M |
| Net Debt | $42M |