| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $207M | — | — | — | — |
| Op. Income | $95M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 100.0% | — | — | — | — |
| Net Margin | 3.7% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.85 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$69M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $207M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $207M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $36M |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $77M |
| Operating Expenses | $113M |
| Cost & Expenses | $113M |
| OPERATING INCOME | $95M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $65M |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$238.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$12M |
| Other Adjustments | $16M |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | -$8M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$9M |
| D&A | $85M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $72M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $85M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$738.0K |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $108M |
| Capital Expenditure | -$177M |
| Acquisitions (Net) | $35M |
| Purchases of Investments | -$16M |
| Sales/Maturities of Investments | $6M |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$154M |
| Net Debt Issuance | $130M |
| Common Stock Repurchased | -$11M |
| Common Dividends Paid | -$94M |
| Other Financing Activities | -$25M |
| NET CASH FROM FINANCING | $483.0K |
| FREE CASH FLOW | -$69M |
| Net Change in Cash | $44M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $98M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $54M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $2.4B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.5B |
| PP&E (Net) | $3.5B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $468M |
| Long-Term Investments | $279M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$2.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $4.6B |
| Account Payables | $26M |
| Short-Term Debt | $73M |
| Deferred Revenue | $362.8K |
| Other Current Liabilities | -$167M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| Long-Term Debt | $2.1B |
| Deferred Revenue NC | $363M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$2.5B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $2.6B |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$295M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.1B |
| Minority Interest | $903M |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.6B |
| Total Debt | $2.1B |
| Net Debt | $2.0B |