| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $535M | $532M | $513M | 0.6% | 4.4% |
| Op. Income | $78M | $93M | $107M | -16.6% | -27.5% |
| Gross Margin | 33.0% | 37.0% | 38.7% | -4.1pp | -5.7pp |
| Net Margin | 8.5% | 6.2% | 10.6% | 2.2pp | -2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.27 | $0.20 | $0.32 | 35.3% | -16.4% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $535M |
| Cost of Revenue | $359M |
| GROSS PROFIT | $176M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $64M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $77M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $99M |
| Cost & Expenses | $457M |
| OPERATING INCOME | $78M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $662.0K |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $56M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $56M |
| EBITDA | $56M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $535M |
| Cost of Revenue | $359M |
| GROSS PROFIT | $176M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $64M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $77M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $99M |
| Cost & Expenses | $457M |
| OPERATING INCOME | $78M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $662.0K |
| Other Income/Expenses | -$22M |
| INCOME BEFORE TAX | $56M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $45M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $56M |
| EBITDA | $56M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $45M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$48M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $315M |
| Short-Term Investments | $39M |
| Net Receivables | $1.5B |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $416M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.7B |
| PP&E (Net) | $85M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $127M |
| Long-Term Investments | $37M |
| Tax Assets | $201M |
| Other Non-Current Assets | $177M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $627M |
| TOTAL ASSETS | $3.3B |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $515M |
| Deferred Revenue | $166M |
| Other Current Liabilities | $185M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| Long-Term Debt | $150M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $12M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $168M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.8B |
| Common Stock | $35.4K |
| Additional Paid-In Capital | $479M |
| Retained Earnings | $935M |
| Treasury Stock | -$48M |
| Accum. Other Comp. Income | $157M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.3B |
| Total Debt | $666M |
| Net Debt | $351M |