| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22.9K | $19.4K | $0 | 18.4% | — |
| Op. Income | -$5M | -$6M | -$5M | 15.1% | 1.7% |
| Gross Margin | 94.6% | 100.0% | — | -5.4pp | — |
| Net Margin | -23131.9% | -31101.4% | — | 7969.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.04 | $-0.05 | $-0.04 | 12.6% | 1.1% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$5M | -$4M | 13.5% | -11.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22.9K |
| Cost of Revenue | $1.2K |
| GROSS PROFIT | $21.7K |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $100.7K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$75.5K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $222.4K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$3.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $435.9K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $484.4K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $327.6K |
| Change in Working Capital | -$232.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$625.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$275.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$625.4K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $222.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26.8K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $95.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $37M |
| Account Payables | $449.8K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $34.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $121.5K |
| Additional Paid-In Capital | $179M |
| Retained Earnings | -$145M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$506.9K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $37M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$24M |