| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $4M | $15M | 142.1% | -28.7% |
| Op. Income | -$25M | -$27M | -$34M | 4.8% | 25.2% |
| Gross Margin | -49.8% | -34.2% | -34.4% | -15.6pp | -15.4pp |
| Net Margin | -211.7% | -510.6% | -219.3% | 298.8pp | 7.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.11 | $-0.16 | 0.0% | 31.3% |
| Free Cash Flow | -$23M | -$25M | -$30M | 5.7% | 22.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | -$5M |
| R&D Expenses | $42M |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | -$43M |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$25M |
| Interest Income | $840.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$23M |
| Income Tax Expense | $17.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$23M |
| EBITDA | -$20M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $743.0K |
| Deferred Income Tax | $5.0K |
| Other Non-Cash Items | $210.0K |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$22M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$517.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$517.0K |
| FREE CASH FLOW | -$23M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $64M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $27M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $98M |
| PP&E (Net) | $35M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $7.0K |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $50M |
| TOTAL ASSETS | $148M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $174.0K |
| Other Current Liabilities | $673.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $118.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $33M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $344M |
| Retained Earnings | -$226M |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | $12.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $115M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $115M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $148M |
| Total Debt | $799.0K |
| Net Debt | -$64M |