| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $13M | $7M | -$5M | 83.2% | 356.6% |
| Op. Income | -$20M | -$17M | -$42M | -16.5% | 52.4% |
| Gross Margin | 4.2% | -25.2% | 463.2% | 29.4pp | -459.0pp |
| Net Margin | -153.7% | -244.8% | 839.6% | 91.1pp | -993.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.11 | $-0.21 | 0.0% | 47.6% |
| Free Cash Flow | -$25M | -$19M | -$17M | -31.2% | -46.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $13M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $543.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $20M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | -$20M |
| Interest Income | $8.0K |
| Interest Expense | $95.0K |
| Other Income/Expenses | $234.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | $83.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$20M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$20M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$20M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$20M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $275.0K |
| Deferred Income Tax | -$3.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$23M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $24M |
| NET CASH FROM FINANCING | $24M |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | -$926.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $17M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $30M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $72.0K |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $32M |
| TOTAL ASSETS | $62M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $103.0K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $28M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $186.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $42M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $145.0K |
| Other Equity | $20M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $20M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $20M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $62M |
| Total Debt | $9M |
| Net Debt | $7M |