| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $13M | $7M | -19.2% | 59.1% |
| Op. Income | -$16M | -$20M | -$15M | 21.3% | -7.3% |
| Gross Margin | 0.5% | 4.2% | -2.5% | -3.7pp | 3.0pp |
| Net Margin | -153.6% | -153.7% | -225.0% | 0.1pp | 71.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.10 | $-0.11 | $-0.09 | 9.8% | -8.5% |
| Free Cash Flow | -$22M | -$25M | -$28M | 14.0% | 22.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $10M |
| GROSS PROFIT | $53.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $281.0K |
| Other Income/Expenses | -$212.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$16M |
| Income Tax Expense | $68.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$16M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$16M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | -$171.0K |
| Deferred Income Tax | -$17.0K |
| Other Non-Cash Items | $663.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $12M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $19M |
| NET CASH FROM FINANCING | $31M |
| FREE CASH FLOW | -$22M |
| Net Change in Cash | $9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $42M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $189.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $33M |
| TOTAL ASSETS | $76M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $12M |
| TOTAL LIABILITIES | $53M |
| Common Stock | $23M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $45.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $23M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $76M |
| Total Debt | $21M |
| Net Debt | $10M |