| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | — | $47M | — | -18.8% |
| Op. Income | -$116M | — | -$85M | — | -36.5% |
| Gross Margin | -15.2% | — | 6.2% | — | -21.4pp |
| Net Margin | -288.1% | — | -168.6% | — | -119.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.54 | — | $-0.46 | — | -17.4% |
| Free Cash Flow | -$97M | — | -$104M | — | 6.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | -$6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $110M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $110M |
| Cost & Expenses | $154M |
| OPERATING INCOME | -$116M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$109M |
| Income Tax Expense | $78.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$110M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$110M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$110M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$109M |
| EBITDA | -$104M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$110M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $74.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$83M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$412.0K |
| FREE CASH FLOW | -$97M |
| Net Change in Cash | -$97M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $168M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $32M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $211M |
| PP&E (Net) | $40M |
| Goodwill | $8M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $4.0K |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $55M |
| TOTAL ASSETS | $266M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $214.0K |
| Other Current Liabilities | $730.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $46M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $93.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $14M |
| TOTAL LIABILITIES | $60M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $340M |
| Retained Earnings | -$132M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $17.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $206M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $206M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $266M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$166M |