| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | $19M | $17M | 10.2% | 20.9% |
| Op. Income | -$16M | -$15M | -$16M | -7.5% | 5.0% |
| Gross Margin | 73.7% | 74.1% | 74.1% | -0.5pp | -0.4pp |
| Net Margin | -73.7% | -72.9% | -94.2% | -0.8pp | 20.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.39 | $-0.36 | $-0.43 | -8.3% | 9.3% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$12M | -$8M | 49.1% | 21.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $25M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $891.0K |
| Other Income/Expenses | $380.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$15M |
| Income Tax Expense | $84.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $400.0K |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $400.0K |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$469.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$835.0K |
| Net Debt Issuance | -$46.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$22.0K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $63M |
| Short-Term Investments | $51M |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $17M |
| Other Current Assets | $434.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $146M |
| PP&E (Net) | $21M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $173M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $93.0K |
| Deferred Revenue | $107.0K |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $16M |
| Long-Term Debt | $37M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $118.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $71M |
| Common Stock | $39.0K |
| Additional Paid-In Capital | $539M |
| Retained Earnings | -$440M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $101M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $101M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $173M |
| Total Debt | $56M |
| Net Debt | -$7M |