| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $306M | $227M | $273M | 34.4% | 11.8% |
| Op. Income | $49M | $5M | $60M | 823.8% | -18.1% |
| Gross Margin | 40.9% | 32.7% | 34.3% | 8.3pp | 6.7pp |
| Net Margin | -20.8% | 8.0% | 0.5% | -28.8pp | -21.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | $0.09 | $-0.01 | -588.9% | -5138.1% |
| Free Cash Flow | -$8M | -$35M | $47M | 77.1% | -116.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $306M |
| Cost of Revenue | $180M |
| GROSS PROFIT | $125M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $36M |
| Other Expenses | $40M |
| Operating Expenses | $76M |
| Cost & Expenses | $256M |
| OPERATING INCOME | $49M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $46M |
| Other Income/Expenses | -$110M |
| INCOME BEFORE TAX | -$61M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$63M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$63M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$65M |
| D&A | $37M |
| EBIT | -$15M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$63M |
| Depreciation & Amortization | $37M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $77M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $55M |
| Capital Expenditure | -$63M |
| Acquisitions (Net) | -$7M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$147.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$70M |
| Net Debt Issuance | $263M |
| Common Stock Repurchased | -$89M |
| Common Dividends Paid | -$4M |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | $165M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $150M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $190M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $237M |
| PP&E (Net) | $1.9B |
| Goodwill | $827M |
| Intangible Assets | $121M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $85M |
| Other Non-Current Assets | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.0B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $38M |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $195M |
| Long-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $600M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.2B |
| Common Stock | $15.0K |
| Additional Paid-In Capital | $508M |
| Retained Earnings | -$265M |
| Treasury Stock | -$349M |
| Accum. Other Comp. Income | $881.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $39M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $39M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $2.4B |
| Net Debt | $2.2B |