| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $181M | $159M | $50M | 13.8% | 262.5% |
| Op. Income | $32M | $8M | -$19M | 288.6% | 265.6% |
| Gross Margin | 29.9% | 24.2% | -47.2% | 5.7pp | 77.1pp |
| Net Margin | 8.6% | -8.5% | -81.7% | 17.1pp | 90.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $-0.09 | $-0.26 | 189.4% | 131.0% |
| Free Cash Flow | -$30M | $25M | -$8M | -221.7% | -271.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $181M |
| Cost of Revenue | $127M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $447.0K |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $149M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $181M |
| Cost of Revenue | $127M |
| GROSS PROFIT | $54M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $21M |
| Other Expenses | $447.0K |
| Operating Expenses | $22M |
| Cost & Expenses | $149M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $23M |
| Other Income/Expenses | -$23M |
| INCOME BEFORE TAX | $9M |
| Income Tax Expense | -$6M |
| Net Income from Continuing Ops | $16M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $16M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $23M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $16M |
| Depreciation & Amortization | $23M |
| Stock-Based Compensation | $801.0K |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | $32M |
| Capital Expenditure | -$61M |
| Acquisitions (Net) | -$34M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$96M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$908.0K |
| FREE CASH FLOW | -$30M |
| Net Change in Cash | -$65M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $122M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $14M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $160M |
| PP&E (Net) | $766M |
| Goodwill | $736M |
| Intangible Assets | $99M |
| Long-Term Investments | $1M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $43M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.6B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $31M |
| Short-Term Debt | $45M |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $23M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $145M |
| Long-Term Debt | $829M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $14M |
| Other Non-Current Liabilities | $91M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $480M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$267M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $348M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $348M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $1.3B |
| Net Debt | $1.1B |