| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $783.0K | $159.0K | $76.0K | 392.5% | 930.3% |
| Op. Income | -$11M | -$12M | -$14M | 3.9% | 22.6% |
| Gross Margin | -108.7% | -874.2% | -2039.5% | 765.5pp | 1930.8pp |
| Net Margin | -1814.6% | -7157.9% | -18880.3% | 5343.3pp | 17065.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.34 | $-0.27 | $-0.39 | -25.9% | 12.8% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$7M | -$7M | -25.2% | -31.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $783.0K |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | -$851.0K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $505.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$11M |
| Interest Income | $116.0K |
| Interest Expense | $149.0K |
| Other Income/Expenses | -$3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $625.0K |
| EBIT | -$14M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $625.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $503.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$14.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $275.0K |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $24M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $21.0K |
| Inventory | $190.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $27M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $33M |
| Account Payables | $994.0K |
| Short-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $464.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $31M |
| Common Stock | $42.0K |
| Additional Paid-In Capital | $129M |
| Retained Earnings | -$140M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $33M |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$8M |