| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $189.0K | $300.0K | $0 | -37.0% | — |
| Op. Income | -$12M | -$11M | -$4M | -9.2% | -235.9% |
| Gross Margin | -95.2% | -46.9% | — | -48.3pp | — |
| Net Margin | -6492.1% | -3768.5% | — | -2723.5pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.35 | $-0.31 | $-0.10 | -12.9% | -254.3% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$10M | -$3M | 41.4% | -78.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $189.0K |
| Cost of Revenue | $369.0K |
| GROSS PROFIT | -$180.0K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$12M |
| Interest Income | $1.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $24.0K |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $24.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | -$148.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$148.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $187.0K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $48M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $89.0K |
| Inventory | $331.0K |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $52M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | -$5.7B |
| Intangible Assets | $5.7B |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $695.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $62M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $35.0K |
| Additional Paid-In Capital | $101M |
| Retained Earnings | -$54M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $46M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $46M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $62M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$46M |