| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $36M | $32M | $21M | 11.2% | 74.2% |
| Op. Income | $568.0K | -$2M | -$961.0K | 127.3% | 159.1% |
| Gross Margin | 41.9% | 42.1% | 48.8% | -0.2pp | -6.9pp |
| Net Margin | 7.0% | -9.9% | -5.3% | 16.8pp | 12.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $-0.09 | $-0.04 | 176.2% | 285.2% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$1M | $2M | -249.5% | -370.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $416.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $284.0K |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $568.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $195.0K |
| Other Income/Expenses | -$117.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $451.0K |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $646.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $36M |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $416.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $284.0K |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $568.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $195.0K |
| Other Income/Expenses | -$117.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $451.0K |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $646.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$980.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$980.0K |
| Net Debt Issuance | -$439.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $38M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $90M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $325.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $47M |
| TOTAL ASSETS | $137M |
| Account Payables | $21M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $594.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $36M |
| Long-Term Debt | $14M |
| Deferred Revenue NC | $373.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $57M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $289M |
| Retained Earnings | -$210M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $371.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $80M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $80M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $137M |
| Total Debt | $24M |
| Net Debt | $7M |