| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | $34M | $37M | -9.5% | -15.9% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | -1.5% | -22.9% |
| Gross Margin | 42.6% | 42.1% | 40.6% | 0.6pp | 2.0pp |
| Net Margin | -7.6% | -7.3% | -7.0% | -0.3pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $-0.07 | $-0.07 | 6.7% | 11.5% |
| Free Cash Flow | $256.0K | $3M | $5M | -89.8% | -94.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $494.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $33M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $126.0K |
| Other Income/Expenses | -$118.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $94.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$331.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3.0K |
| Change in Working Capital | -$619.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $340.0K |
| Capital Expenditure | -$84.0K |
| Acquisitions (Net) | -$6M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$825.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$359.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$983.0K |
| FREE CASH FLOW | $256.0K |
| Net Change in Cash | -$7M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $34M |
| Inventory | $29M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $86M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $30M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $683.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $49M |
| TOTAL ASSETS | $134M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $33M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $317.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $56M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $305M |
| Retained Earnings | -$228M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $371.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $78M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $78M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $134M |
| Total Debt | $25M |
| Net Debt | $6M |