| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $32M | $32M | $34M | -0.9% | -6.5% |
| Op. Income | -$3M | -$1M | -$2M | -89.6% | -49.5% |
| Gross Margin | 43.8% | 44.1% | 42.9% | -0.4pp | 0.9pp |
| Net Margin | -8.3% | -5.2% | -7.1% | -3.1pp | -1.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.05 | $-0.08 | -53.7% | 4.5% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$6M | -$5M | -12.5% | -18.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $32M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $466.0K |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $34M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $354.0K |
| Other Income/Expenses | $109.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $118.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$198.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$565.0K |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$521.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$184.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3.0K |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $49M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $90M |
| PP&E (Net) | $16M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $559.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $58M |
| TOTAL ASSETS | $148M |
| Account Payables | $17M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $596.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $39M |
| Long-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $29M |
| TOTAL LIABILITIES | $68M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $293M |
| Retained Earnings | -$214M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $371.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $80M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $80M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $148M |
| Total Debt | $33M |
| Net Debt | $27M |