| Metric | FY 2009 | Prior Q | FY 2008 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $49M | — | $58M | — | -14.7% |
| Op. Income | -$614.0K | — | -$3M | — | 76.4% |
| Gross Margin | 52.2% | — | 50.5% | — | 1.8pp |
| Net Margin | -1.6% | — | -4.4% | — | 2.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | — | $-0.25 | — | 69.0% |
| Free Cash Flow | $616.0K | — | -$556.0K | — | 210.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $49M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | $72.0K |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | -$614.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $186.0K |
| Other Income/Expenses | -$167.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$781.0K |
| Income Tax Expense | -$1.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$780.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$780.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$780.0K |
| D&A | $879.0K |
| EBIT | -$595.0K |
| EBITDA | $305.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$780.0K |
| Depreciation & Amortization | $879.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $818.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$676.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$676.0K |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $616.0K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $9M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $529.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $19M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $265.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $122.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $31M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $667.0K |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $778.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $117.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $190M |
| Retained Earnings | -$172M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $426.0K |
| Other Equity | -$5.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $18M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $31M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$7M |