| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $55M | — | $52M | — | 6.5% |
| Op. Income | -$2M | — | -$4M | — | 46.1% |
| Gross Margin | 51.2% | — | 51.3% | — | -0.1pp |
| Net Margin | -3.1% | — | -5.9% | — | 2.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.17 | — | $-0.31 | — | 45.2% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$599.0K | — | -147.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $55M |
| Cost of Revenue | $27M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $162.0K |
| Operating Expenses | $31M |
| Cost & Expenses | $58M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $736.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $34.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $473.0K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $473.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $818.0K |
| Change in Working Capital | -$560.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$992.0K |
| Capital Expenditure | -$492.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $700.0K |
| Other Investing Activities | $208.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $208.0K |
| Net Debt Issuance | -$142.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $565.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$147.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $97.0K |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $24M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $485.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $155.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $12M |
| TOTAL ASSETS | $36M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $256.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $398.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $185M |
| Retained Earnings | -$168M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $442.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $36M |
| Total Debt | $142.0K |
| Net Debt | -$7M |