| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2.2B | $1.9B | — | 13.5% | — |
| Op. Income | -$359M | -$184M | — | -95.8% | — |
| Gross Margin | 7.7% | 8.1% | — | -0.4pp | — |
| Net Margin | -24.0% | -19.8% | — | -4.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-96.20 | $-70.00 | — | -37.4% | — |
| Free Cash Flow | $93M | -$101M | — | 191.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2.2B |
| Cost of Revenue | $2.0B |
| GROSS PROFIT | $168M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $117M |
| General & Administrative | $121M |
| SG&A Expenses | $238M |
| Other Expenses | $289M |
| Operating Expenses | $527M |
| Cost & Expenses | $2.5B |
| OPERATING INCOME | -$359M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $206M |
| Other Income/Expenses | -$163M |
| INCOME BEFORE TAX | -$522M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$524M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$523M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$523M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$325M |
| EBITDA | -$325M |
| EPS | -$96 |
| EPS Diluted | -$96 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$523M |
| Depreciation & Amortization | $269M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $489M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $235M |
| Capital Expenditure | -$142M |
| Acquisitions (Net) | $18M |
| Purchases of Investments | -$17.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $127.0K |
| Other Investing Activities | $7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$116M |
| Net Debt Issuance | $170M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$295M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$125M |
| FREE CASH FLOW | $93M |
| Net Change in Cash | -$46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.1B |
| Short-Term Investments | $24M |
| Net Receivables | $1.2B |
| Inventory | $342M |
| Other Current Assets | $275M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3.0B |
| PP&E (Net) | $9.5B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1.1B |
| Long-Term Investments | $12M |
| Tax Assets | $29M |
| Other Non-Current Assets | $199M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10.8B |
| TOTAL ASSETS | $13.8B |
| Account Payables | $1.5B |
| Short-Term Debt | $5.4B |
| Deferred Revenue | $2.5B |
| Other Current Liabilities | $3.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13.5B |
| Long-Term Debt | $2.4B |
| Deferred Revenue NC | $505M |
| Deferred Tax Liabilities | $348M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $21.7B |
| Common Stock | $3.1B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$7.1B |
| Treasury Stock | -$178.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$4.1B |
| Other Equity | $3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$8.0B |
| Minority Interest | -$8M |
| TOTAL EQUITY | -$8.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13.8B |
| Total Debt | $11.7B |
| Net Debt | $10.5B |