| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.9B | — | $3.9B | — | 24.5% |
| Op. Income | -$3.4B | — | -$4.5B | — | 24.4% |
| Gross Margin | -1.6% | — | 7.0% | — | -8.6pp |
| Net Margin | -95.2% | — | -115.9% | — | 20.7pp |
| EPS (Diluted) | $-860.00 | — | $-840.00 | — | -2.4% |
| Free Cash Flow | -$860M | — | -$894M | — | 3.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.9B |
| Cost of Revenue | $5.0B |
| GROSS PROFIT | -$79M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $292M |
| General & Administrative | $439M |
| SG&A Expenses | $731M |
| Other Expenses | $2.6B |
| Operating Expenses | $3.3B |
| Cost & Expenses | $8.3B |
| OPERATING INCOME | -$3.4B |
| Interest Income | $21M |
| Interest Expense | $806M |
| Other Income/Expenses | -$658M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4.1B |
| Income Tax Expense | $569M |
| Net Income from Continuing Ops | -$4.7B |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4.6B |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4.6B |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$3.3B |
| EBITDA | -$3.3B |
| EPS | -$860 |
| EPS Diluted | -$860 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4.6B |
| Depreciation & Amortization | $989M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3.5B |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | -$184M |
| Capital Expenditure | -$676M |
| Acquisitions (Net) | $752.0K |
| Purchases of Investments | -$208.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $35.0K |
| Other Investing Activities | $133M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$543M |
| Net Debt Issuance | $225M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$116M |
| NET CASH FROM FINANCING | $110M |
| FREE CASH FLOW | -$860M |
| Net Change in Cash | -$649M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.0B |
| Short-Term Investments | $78M |
| Net Receivables | $1.0B |
| Inventory | $287M |
| Other Current Assets | $170M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2.6B |
| PP&E (Net) | $9.5B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1.0B |
| Long-Term Investments | $13M |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | $140M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10.7B |
| TOTAL ASSETS | $13.3B |
| Account Payables | $900M |
| Short-Term Debt | $3.7B |
| Deferred Revenue | $2.3B |
| Other Current Liabilities | $53M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12.3B |
| Long-Term Debt | $2.6B |
| Deferred Revenue NC | $512M |
| Deferred Tax Liabilities | $341M |
| Other Non-Current Liabilities | $1.2B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $20.4B |
| Common Stock | $3.1B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$8.8B |
| Treasury Stock | -$178.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$1.4B |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$7.1B |
| Minority Interest | -$10M |
| TOTAL EQUITY | -$7.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13.3B |
| Total Debt | $10.5B |
| Net Debt | $9.5B |