| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $668M | $597M | $562M | 11.9% | 18.9% |
| Op. Income | $105M | $72M | $52M | 45.4% | 99.9% |
| Gross Margin | 46.8% | 46.1% | 46.1% | 0.7pp | 0.6pp |
| Net Margin | 7.9% | 4.2% | 3.0% | 3.7pp | 4.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.26 | $0.12 | $0.08 | 116.7% | 213.3% |
| Free Cash Flow | $26M | -$66M | -$24M | 139.3% | 207.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $668M |
| Cost of Revenue | $356M |
| GROSS PROFIT | $312M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $128M |
| SG&A Expenses | $128M |
| Other Expenses | $79M |
| Operating Expenses | $207M |
| Cost & Expenses | $563M |
| OPERATING INCOME | $105M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | $67M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $70M |
| EBIT | $105M |
| EBITDA | $174M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $668M |
| Cost of Revenue | $356M |
| GROSS PROFIT | $312M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $128M |
| SG&A Expenses | $128M |
| Other Expenses | $79M |
| Operating Expenses | $207M |
| Cost & Expenses | $563M |
| OPERATING INCOME | $105M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $38M |
| Other Income/Expenses | -$38M |
| INCOME BEFORE TAX | $67M |
| Income Tax Expense | $14M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $70M |
| EBIT | $105M |
| EBITDA | $174M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $53M |
| Depreciation & Amortization | $70M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $861.0K |
| Change in Working Capital | $29M |
| OPERATING CASH FLOW | $170M |
| Capital Expenditure | -$144M |
| Acquisitions (Net) | $149M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$386.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | -$164M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$105.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$162M |
| FREE CASH FLOW | $26M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $49M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $52M |
| Inventory | $55M |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $196M |
| PP&E (Net) | $5.4B |
| Goodwill | $1.2B |
| Intangible Assets | $172M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $76M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.9B |
| TOTAL ASSETS | $7.1B |
| Account Payables | $78M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $52M |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $442M |
| Long-Term Debt | $1.8B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $68M |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4.3B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.8B |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $2.9B |
| Retained Earnings | -$499M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.1B |
| Total Debt | $4.3B |
| Net Debt | $4.2B |