| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | $1.2B | $1.4B | 4.6% | -10.7% |
| Op. Income | $68M | $60M | $88M | 13.5% | -22.6% |
| Gross Margin | 20.5% | 20.7% | 21.3% | -0.2pp | -0.9pp |
| Net Margin | 4.3% | 4.0% | 4.8% | 0.3pp | -0.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.48 | $1.32 | $1.85 | 12.1% | -20.0% |
| Free Cash Flow | $41M | $85M | $46M | -52.1% | -12.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $977M |
| GROSS PROFIT | $251M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $100M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $155M |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $183M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $68M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $70M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $83M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $977M |
| GROSS PROFIT | $251M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $100M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $155M |
| Other Expenses | $29M |
| Operating Expenses | $183M |
| Cost & Expenses | $1.2B |
| OPERATING INCOME | $68M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $70M |
| Income Tax Expense | $17M |
| Net Income from Continuing Ops | $53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $53M |
| D&A | $14M |
| EBIT | $68M |
| EBITDA | $83M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $53M |
| Depreciation & Amortization | $14M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$29M |
| OPERATING CASH FLOW | $48M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$41M |
| Sales/Maturities of Investments | $40M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$984.0K |
| Common Stock Repurchased | -$57M |
| Common Dividends Paid | -$12M |
| Other Financing Activities | -$200.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$69M |
| FREE CASH FLOW | $41M |
| Net Change in Cash | -$30M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $438M |
| Short-Term Investments | $66M |
| Net Receivables | $767M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $45M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.3B |
| PP&E (Net) | $287M |
| Goodwill | $42M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $43M |
| Other Non-Current Assets | $69M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $440M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $402M |
| Short-Term Debt | $58M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $74M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $606M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $103M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $149M |
| TOTAL LIABILITIES | $754M |
| Common Stock | $686.0K |
| Additional Paid-In Capital | $256M |
| Retained Earnings | $2.9B |
| Treasury Stock | -$2.1B |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $132M |
| Net Debt | -$306M |