| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.4B | $1.7B | $2.0B | -14.3% | -27.1% |
| Op. Income | $101M | $124M | $163M | -18.5% | -37.8% |
| Gross Margin | 21.4% | 21.2% | 19.8% | 0.3pp | 1.6pp |
| Net Margin | 5.4% | 5.6% | 6.3% | -0.1pp | -0.9pp |
| EPS (Diluted) | $2.17 | $2.60 | $3.34 | -16.5% | -35.0% |
| Free Cash Flow | $133M | $180M | $91M | -26.3% | 45.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $308M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $126M |
| General & Administrative | $54M |
| SG&A Expenses | $179M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $207M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $101M |
| Interest Income | $726.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $726.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $102M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $78M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $78M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $78M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $100M |
| EBITDA | $115M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.4B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $308M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $126M |
| General & Administrative | $54M |
| SG&A Expenses | $179M |
| Other Expenses | $28M |
| Operating Expenses | $207M |
| Cost & Expenses | $1.3B |
| OPERATING INCOME | $101M |
| Interest Income | $726.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $726.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $102M |
| Income Tax Expense | $24M |
| Net Income from Continuing Ops | $78M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $78M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $78M |
| D&A | $15M |
| EBIT | $100M |
| EBITDA | $115M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $78M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $758.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $41M |
| OPERATING CASH FLOW | $139M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$31M |
| Sales/Maturities of Investments | $40M |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $4M |
| Net Debt Issuance | -$36M |
| Common Stock Repurchased | -$15M |
| Common Dividends Paid | -$83M |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$142M |
| FREE CASH FLOW | $133M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $341M |
| Short-Term Investments | $47M |
| Net Receivables | $900M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $66M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $308M |
| Goodwill | $42M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $27M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $107M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $484M |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $490M |
| Short-Term Debt | $66M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $100M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $741M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $100M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $161M |
| TOTAL LIABILITIES | $902M |
| Common Stock | $685.0K |
| Additional Paid-In Capital | $253M |
| Retained Earnings | $2.7B |
| Treasury Stock | -$2.0B |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | -$1 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $936M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $936M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $162M |
| Net Debt | -$179M |