| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $240M | $230M | $189M | 4.1% | 27.0% |
| Op. Income | -$52M | -$52M | -$824M | 0.9% | 93.8% |
| Gross Margin | 42.3% | 41.8% | 45.6% | 0.6pp | -3.2pp |
| Net Margin | -16.8% | -18.5% | -431.8% | 1.7pp | 415.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.26 | $-0.28 | $-5.39 | 7.1% | 95.2% |
| Free Cash Flow | -$23M | -$29M | -$29M | 19.2% | 21.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $240M |
| Cost of Revenue | $138M |
| GROSS PROFIT | $101M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $61M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $91M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $153M |
| Cost & Expenses | $291M |
| OPERATING INCOME | -$52M |
| Interest Income | $11M |
| Interest Expense | $321.0K |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | -$41M |
| Income Tax Expense | -$381.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$40M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$40M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$40M |
| D&A | $27M |
| EBIT | -$40M |
| EBITDA | -$13M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$40M |
| Depreciation & Amortization | $27M |
| Stock-Based Compensation | $21M |
| Deferred Income Tax | -$530.0K |
| Other Non-Cash Items | -$11M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | -$18M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $9M |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $489.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$23M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $747M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $113M |
| Inventory | $18M |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $907M |
| PP&E (Net) | $37M |
| Goodwill | $1.3B |
| Intangible Assets | $246M |
| Long-Term Investments | $21M |
| Tax Assets | $706.4K |
| Other Non-Current Assets | $35M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.6B |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $63M |
| Other Current Liabilities | $11M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $148M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $889.4K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $168M |
| Common Stock | $4.3B |
| Additional Paid-In Capital | $208M |
| Retained Earnings | -$2.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$335.3K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.6B |
| Total Debt | $23M |
| Net Debt | -$723M |