| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $153M | $133M | $58M | 14.6% | 165.0% |
| Op. Income | -$79M | -$75M | -$45M | -5.0% | -76.1% |
| Gross Margin | 51.7% | 48.8% | 57.8% | 3.0pp | -6.1pp |
| Net Margin | -42.9% | -44.4% | -74.0% | 1.5pp | 31.1pp |
| EPS (Diluted) | $-0.44 | $-0.43 | $-0.39 | -2.3% | -12.8% |
| Free Cash Flow | -$53M | -$15M | -$55M | -248.7% | 2.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $153M |
| Cost of Revenue | $74M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $55M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $77M |
| Other Expenses | $49M |
| Operating Expenses | $158M |
| Cost & Expenses | $231M |
| OPERATING INCOME | -$79M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $737.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$78M |
| Income Tax Expense | -$12M |
| Net Income from Continuing Ops | -$65M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$65M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$65M |
| D&A | $29M |
| EBIT | -$77M |
| EBITDA | -$48M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$65M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $47M |
| Deferred Income Tax | -$12M |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$46M |
| OPERATING CASH FLOW | -$48M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | -$161M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$164M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $969.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$53M |
| Net Change in Cash | -$214M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $967M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.1B |
| PP&E (Net) | $43M |
| Goodwill | $2.1B |
| Intangible Assets | $436M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $61.0K |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.6B |
| TOTAL ASSETS | $3.7B |
| Account Payables | $70M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $62M |
| Other Current Liabilities | -$5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $146M |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $62M |
| TOTAL LIABILITIES | $208M |
| Common Stock | $4.2B |
| Additional Paid-In Capital | $87M |
| Retained Earnings | -$812M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.7B |
| Total Debt | $62M |
| Net Debt | -$904M |