| Metric | Q2 2021 | Q1 2021 | Q2 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $45M | $36M | $28M | 25.6% | 62.3% |
| Op. Income | -$21M | -$21M | -$11M | 3.2% | -83.9% |
| Gross Margin | 60.6% | 62.7% | 66.0% | -2.1pp | -5.4pp |
| Net Margin | -42.8% | -55.5% | -35.9% | 12.7pp | -6.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.20 | $-0.22 | $-0.12 | 9.1% | -66.7% |
| Free Cash Flow | -$8M | -$8M | -$3M | -3.9% | -145.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $28M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $20M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $28M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $66M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $556.0K |
| Interest Expense | $688.0K |
| Other Income/Expenses | -$132.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | -$14M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$994.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$486.0K |
| Acquisitions (Net) | $344.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $428.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $286.0K |
| Net Debt Issuance | -$872.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $317M |
| NET CASH FROM FINANCING | $316M |
| FREE CASH FLOW | -$8M |
| Net Change in Cash | $310M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $513M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $540M |
| PP&E (Net) | $22M |
| Goodwill | $156M |
| Intangible Assets | $58M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $78.0K |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $243M |
| TOTAL ASSETS | $782M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $33M |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $75M |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $4M |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $130M |
| Common Stock | $1.2B |
| Additional Paid-In Capital | $22M |
| Retained Earnings | -$553M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $652M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $652M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $782M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | -$467M |