| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $174M | $147M | $116M | 18.6% | 50.0% |
| Op. Income | -$105M | -$114M | -$51M | 7.9% | -105.0% |
| Gross Margin | 44.6% | 47.5% | 49.7% | -2.9pp | -5.1pp |
| Net Margin | -58.0% | -78.1% | -42.6% | 20.2pp | -15.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.68 | $-0.77 | $-0.38 | 12.1% | -78.1% |
| Free Cash Flow | -$37M | -$13M | -$16M | -180.0% | -134.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $174M |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $78M |
| R&D Expenses | $36M |
| Selling & Marketing | $69M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $99M |
| Other Expenses | $48M |
| Operating Expenses | $182M |
| Cost & Expenses | $279M |
| OPERATING INCOME | -$105M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $709.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$103M |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | -$101M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$101M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$101M |
| D&A | $29M |
| EBIT | -$102M |
| EBITDA | -$73M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$101M |
| Depreciation & Amortization | $29M |
| Stock-Based Compensation | $54M |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$33M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$820.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $282.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$37M |
| Net Change in Cash | -$39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $918M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $9M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $997M |
| PP&E (Net) | $42M |
| Goodwill | $2.1B |
| Intangible Assets | $383M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $152.2K |
| Other Non-Current Assets | $27M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.6B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $37M |
| Short-Term Debt | $37M |
| Deferred Revenue | $66M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $181M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $982.6K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $28M |
| TOTAL LIABILITIES | $210M |
| Common Stock | $4.2B |
| Additional Paid-In Capital | $148M |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $58M |
| Net Debt | -$860M |