| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $548M | — | $222M | — | 147.3% |
| Op. Income | -$318M | — | -$130M | — | -145.4% |
| Gross Margin | 49.5% | — | 57.6% | — | -8.1pp |
| Net Margin | -52.6% | — | -56.0% | — | 3.5pp |
| EPS (Diluted) | $-2.04 | — | $-1.18 | — | -72.9% |
| Free Cash Flow | -$98M | — | -$95M | — | -3.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $548M |
| Cost of Revenue | $277M |
| GROSS PROFIT | $271M |
| R&D Expenses | $121M |
| Selling & Marketing | $217M |
| General & Administrative | $95M |
| SG&A Expenses | $312M |
| Other Expenses | $156M |
| Operating Expenses | $590M |
| Cost & Expenses | $867M |
| OPERATING INCOME | -$318M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$315M |
| Income Tax Expense | -$27M |
| Net Income from Continuing Ops | -$288M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$288M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$288M |
| D&A | $105M |
| EBIT | -$312M |
| EBITDA | -$208M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$288M |
| Depreciation & Amortization | $105M |
| Stock-Based Compensation | $154M |
| Deferred Income Tax | -$28M |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$26M |
| OPERATING CASH FLOW | -$87M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | -$559M |
| Purchases of Investments | -$344.7K |
| Sales/Maturities of Investments | $344.7K |
| Other Investing Activities | $6M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$564M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$19M |
| NET CASH FROM FINANCING | $798M |
| FREE CASH FLOW | -$98M |
| Net Change in Cash | $147M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $954M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $44M |
| Inventory | $8M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.0B |
| PP&E (Net) | $42M |
| Goodwill | $2.1B |
| Intangible Assets | $410M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $154.0K |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.6B |
| TOTAL ASSETS | $3.6B |
| Account Payables | $39M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $65M |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $158M |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $2M |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $63M |
| TOTAL LIABILITIES | $221M |
| Common Stock | $4.2B |
| Additional Paid-In Capital | $124M |
| Retained Earnings | -$926M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.6B |
| Total Debt | $61M |
| Net Debt | -$893M |