| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $4M | — | 18.5% | — |
| Op. Income | $82.0K | -$333.5K | — | 124.6% | — |
| Gross Margin | 7.9% | 15.6% | — | -7.7pp | — |
| Net Margin | 1.3% | -7.3% | — | 8.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $-0.04 | — | 121.2% | — |
| Free Cash Flow | $217.5K | $46.5K | — | 367.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $389.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6.1K |
| General & Administrative | $913.2K |
| SG&A Expenses | $919.4K |
| Other Expenses | -$612.3K |
| Operating Expenses | $307.1K |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $82.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $31.5K |
| Other Income/Expenses | $10.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $92.4K |
| Income Tax Expense | $28.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $64.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64.2K |
| D&A | $43.2K |
| EBIT | $123.5K |
| EBITDA | $167.1K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $389.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $6.1K |
| General & Administrative | $913.2K |
| SG&A Expenses | $919.4K |
| Other Expenses | -$612.3K |
| Operating Expenses | $307.1K |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $82.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $31.5K |
| Other Income/Expenses | $10.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $92.4K |
| Income Tax Expense | $28.2K |
| Net Income from Continuing Ops | $64.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64.2K |
| D&A | $43.2K |
| EBIT | $123.5K |
| EBITDA | $167.1K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $64.2K |
| Depreciation & Amortization | $280.9K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7.5K |
| Change in Working Capital | -$135.2K |
| OPERATING CASH FLOW | $217.5K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$100.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $158.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$82.3K |
| FREE CASH FLOW | $217.5K |
| Net Change in Cash | $135.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $340.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $3M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $15.7K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $7M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $574.1K |
| Deferred Revenue | $131.7K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $223.7K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $50.9K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $600 |
| Additional Paid-In Capital | $642.6K |
| Retained Earnings | -$20.6K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $3.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $625.6K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $625.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $3M |